Gmina Starachowice złożyła wniosek aplikacyjny do Programu „Razem bezpieczniej” na 2015 rok

6388.nsmed

Gmina Starachowice złożyła wniosek aplikacyjny z projektem „Starachowice - bezpieczne w praktyce! Etap II” do naboru w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" na 2015 rok o wartości 176 tys. zł. Obecnie Gmina Starachowice finalizuje I etap tego projektu, który zostanie zakończony do 31 grudnia br. informuje Piotr Ambroszczyk ze starachowickiego Urzędu Miasta.

II etap projektu zakłada dalszą rozbudowę monitoringu o 6 kamer z czego 5 kamer stanowiących własność MZK Starachowice zostanie zaimplementowanych do systemu Miejskiego Monitoringu Wizyjnego. Wybudowany zostanie Street Workout Park czyli zestaw drążków i lin do uprawiania gimnastyki sportowej oraz różnych form sportu ulicznego. Budowa tej instalacji infrastruktury sportowej zaplanowana została na wyraźne żądanie młodzieży, które zgłoszone zostało przez Młodzieżową Radę Miasta Starachowice a następnie potwierdzone na ogólno-miejskiej debacie młodzieży nt. bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej miasta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy: samoobrony dla kobiet oraz pierwszej pomocy. Dlatego też w II etapie została zwiększona liczba miejsc w obydwu kursach, które zostały zadedykowane dla mieszkańców oraz osób na stałe pracujących bądź uczących się w Starachowicach. W celu uatrakcyjnienia i sprofesjonalizowania kursu samoobrony zakupiona zostania mata TATMI o powierzchni 64 m kw. (mata może być wykorzystywana do rozgrywania turniejów różnych dyscyplin sportów walki: karate, judo, kick-boxing) oraz akcesoria do ćwiczeń „pilates”.

Wybudowany zostanie 1 radiowy punkt alarmowania dźwiękowego DNS, na osiedlu Południe lub Orłowo (zgodnie ze wskazaniami Zarządzania kryzysowego) gdyż te dwa duże osiedla Starachowic nie mają jeszcze syren alarmowych.

Rozegrana zostanie gra terenowa (zintegrowane ćwiczenia) dla służb oraz instytucji i organizacji ratowniczo - porządkowych (jak drużyny harcerskie: Harcerska Grupa Ratownicza czy Harcerska Służba Porządku Publicznego oraz stowarzyszenia o takim charakterze) dot. zapewnienia bezpieczeństwa ludności oraz mienia w sytuacji kryzysowej (atak bombowy na targowisko miejskie). Ćwiczenia takie pozwolą na wypróbowanie systemów alarmowania, łączności, dowodzenia, monitorowania i logistyki, sprawdzenie zasobów ludzkich, zarówno funkcjonariuszy służb mundurowych i ratowników oraz członków ochotniczych formacji ratowniczo - porządkowych.

Na skutek dynamicznej rozbudowy monitoringu w projekcie przewidziano kursy dla 4 operatorów monitoringu, ponadto dla 2 instruktorów samoobrony. Dzięki temu Straż Miejska w Starachowicach będzie dysponowała jeszcze bardziej wyspecjalizowaną kadrą, która skuteczniej wraz z Policją zadba o nasze bezpieczeństwo.

Ważnym elementem projekt będzie też kolejna edycja kampanii "STOP wandalom!", która w tym roku rozsławiła Starachowice w regionie i w kraju. Mówiły o nas i pokazywały liczne stacje radiowe i telewizyjne w tym TVP1 (Teleexpress), TVP3, Radio Kielce.

Źródło: UM Starachowice, fot. archiwum

Dodane: 28.11.14 | Odsłony: 507

Komentarze użytkowników

widz | 2014-11-29 12:15:33 napisał(a):

dla 2 instruktorów samoobrony, jaja, obronią nas (:

obywatel | 2014-12-01 09:38:36 napisał(a):

Ładnie, mówili o sts w Polsce,ale proszę napisać jakie efekty przyniosła akcja "STOP wandalom". Tylko rozgłos?!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie