Dziedzictwo Smaków. Piknik Historyczny „Od Prasłowian do Polaków” [VIDEO]

15161.nsmed

Na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się dzisiaj po raz dwunasty Piknik Historyczny „Od Prasłowian do Polaków”. Tym razem motywem przewodnim było dziedzictwo smaków. Uczestnicy mogli wziąć czynny udział w poznawaniu kolejnych elementów życia codziennego w przeszłości.

- W tym roku tematem Dni Dziedzictwa jest dziedzictwo smaków. Każdy z nas jest dziedzicem. Otrzymuje coś od swoich przodków. Jako społeczeństwo dziedziczymy, przejmujemy rzeczy materialne i niematerialne po naszych przodkach. To co my stworzymy, zbudujemy albo wymyślimy, też chcielibyśmy, żeby nie przepadło razem z nami. Ochrona dziedzictwa jest bardzo ważna. Temat tegoroczny, to dziedzictwo smaków. Smaki, czyli kuchnia towarzyszyła wszystkim na przestrzeni wieków. Zawsze ludzie musieli coś jeść, używać odpowiednich przyrządów do jedzenia. Dzisiaj ten trudny temat tak naprawdę, chcemy Wam zaprezentować - powiedział dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

Koło Gospodyń Wiejskich z Mirca zrobiło furorę. Zapach racuchów roznosił się po całym terenie, a dzieci i młodzież ustawili się w długiej kolejce, by spróbować różnych smaków. Nie brakowało chętnych na kromkę chleba ze smalcem i ogórkiem. Ponadto były stoiska, gdzie przybyli uczniowie ze szkół powiatu starachowickiego, mogli zapoznać się z dawnymi zawodami. Na stoisku krawieckim Agnieszka Sarzyńska przekazywała tajniki swojej profesji. Oblegany był także Kazimierz Kopeć - znany starachowicki rzeźbiarz. Uczestnicy pikniku chętnie chcieli się spróbować w jego zawodzie. W czasach, gdy praktycznie wszystkie dzieci mają telefony, najbardziej obfotografowany został dudziarz Patryk Pawluczuk. Królowało jednak jedzenie. Na pozostałych stoiskach dzieci mogłoby m.in. spróbować upiec własny podpłomyk czy wziąć udział w gotowaniu zupy z soczewicą.

- Chciałbym wyrazić wielką radość z tego powodu, że jest nas tutaj tyle, że tak dużo osób przybyło dzisiaj do Muzeum. 20 lat temu, kiedy zaczynaliśmy organizować Muzeum, robiliśmy to z taką nadzieją, że przekażemy je w wasze ręce, że będzie miało ono swoich odbiorców, że będą się odbywać takie imprezy, jak ten festyn historyczny ... Że dzięki Muzeum uczniowie szkół powiatu starachowickiego i nie tylko, będą poznawać historię regionalną. Bawcie się dobrze, ucząc się historii i smacznego - powiedział wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

RemondisReklama

Dodane: 16.09.21 | Odsłony: 957 | komentarze (4)

Komentarze użytkowników

ProszęJaCiebie | 2021-09-16 14:34:32 napisał(a):

żeby nie było nieporozumień

"nasi przodkowie jadali na mchu"

ProszęJaCiebie | 2021-09-16 14:47:51 napisał(a):

Szanowna cenzuro, czyzbyscie nie znali sie na zartach?
Wpis, ktory pozostawiliscie nie ma sensu bez poprzednich wpisow. Prosze chociaz przywrocic wpis "nasi przodkowie na mchu jadali" Czy w nim jest cos zlego?

kac | 2021-09-16 16:57:11 napisał(a):

Jak nie umie się czytać ze zrozumieniem to ma kudłate myśli.

gość | 2021-09-20 21:25:58 napisał(a):

Ile to kosztowało ? Tak z ciekawości, bo to tacy społecznie zaangażowani naukowcy i muzealnicy...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie