Czas na rower miejski

18513.nsmed

Już 1 maja oficjalnie rusza starachowicki System Roweru Miejskiego STAR BIKE. 145 rowerów, w tym 90 rowerów z napędem elektrycznym już czeka na pierwszych użytkowników. Miłośników rowerowego szaleństwa zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z jednośladów i pobrania dedykowanej aplikacji Roovee.

- Mieszkańcy Starachowic i turyści odwiedzający nasze miasto odliczają już czas do oficjalnego rozpoczęcia sezonu rowerowego. Tegoroczny sezon będzie wyjątkowy. Wszak to pierwszy sezon, w którym ważną rolę odegra nowy System Roweru Miejskiego STAR BIKE. Zgodnie z zapowiedziami już od weekendu majowego będzie można skorzystać z rowerów elektrycznych i standardowych jednośladów zakupionych w ramach tego projektu. 145 rowerów już czeka na turystów. Starachowice stawiają bowiem na turystykę rowerową. Budujemy ścieżki rowerowe, współorganizujemy wielkie wydarzenia kolarskie, wspólnie z mieszkańcami zwiedzamy okolice podczas Rodzinnych Rajdów Rowerów, a teraz kolejnym krokiem jest stworzenie systemu roweru STAR BIKE. Chcemy w ten sposób zwiększyć turystyczną atrakcyjność Starachowic – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Jesienią ubiegłego roku miasto rozpoczęło testowanie rowerów, a teraz przyszedł czas na korzystanie z nich przez mieszkańców i turystów. Władze miasta są przekonane, że rowery tworzące system STAR Bike będą cieszyły się popularnością zarówno wśród naszych mieszkańców jak i osób odwiedzających Starachowice.

W sumie udostępnionych zostanie 145 rowerów, zakupionych dzięki 95-procentowemu wsparciu ze środków europejskich i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rowerowy system STAR BIKE tworzy: 90 rowerów elektrycznych, 48 rowerów tradycyjnych, 5 rowerów dla osób z niepełnosprawnością i 2 rowery typu tandem. System uzupełniają tzw. totemy informacyjne na stacjach rowerowych (11 sztuk) oraz 150 stojaków rowerowych.

IMG E6983

Stacje stanęły w różnych częściach miasta. Na liście tych lokalizacji znajdujemy między innymi oba komunikacyjne Centra Przesiadkowe (Dolne i Wschodnie), zrewitalizowaną przestrzeń Lubianki, okolice Szlakowiska, budynku zaplecza sportowego, Galerii „Skałka”, a także Urzędu Miejskiego. Stojaki staną również obok siedziby firmy MAN, pawilonu przy Murarskiej, budynku III LO na osiedlu Południe i wreszcie obok budynku sądu przy ulicy Staszica.

Realizatorem zadania dotyczącego wdrożenia systemu STAR BIKE jest firma Orange Polska S.A. – Lider konsorcjum i ROOVEE S.A.

IMG E7778

System rowerowy to również nowa aplikacja pozwalająca na uruchomienie, wypożyczenie i zwrot roweru w ramach systemu wypożyczalni. A o atrakcyjności tego systemu może świadczyć naprawdę atrakcyjny dla każdego mieszkańca cennik korzystania z rowerowych usług.

Jak to działa?

Pierwszym krokiem do skorzystania z roweru miejskiego będzie pobranie aplikacji mobilnej i rejestracja naszego konta. Każdy miłośnik rowerowego szaleństwa będzie mógł to zrobić na dwa sposoby. Za pośrednictwem aplikacji lub dedykowanej strony internetowej.

IMG E7763

Podczas procesu rejestracji należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Po zautoryzowaniu konta należy uiścić tzw. opłatę inicjalną.

Każdy korzystający ze STAR BIKE musi posiadać umiejętność jazdy rowerem, a także znać przepisy Kodeksu Drogowego. Od momentu wypożyczenia roweru do jego oddania to właśnie wypożyczający ponosi odpowiedzialność za rower. W przypadku kradzieży roweru należy ten fakt bezzwłocznie zgłosić do Biura Obsługi Klienta oraz w najbliższej jednostce Policji lub Straży Miejskiej.

Jeden klient może wypożyczyć jednocześnie maksymalnie 5 rowerów i o każdy z nich musi dbać z należytą starannością. Taki 5-rowerowy peleton będzie idealny na rodzinne wyprawy, ale musimy pamiętać, że z roweru będzie można korzystać jedynie na terenie miasta. Możliwe będzie zamontowanie przez klienta do roweru własnego fotelika.

Płatności za korzystanie z systemu STAR BIKE realizowane będą przy użyciu płatności online.

IMG E7766

Klient korzystający z roweru płaci za wypożyczenie i korzystanie z roweru poprzez specjalny moduł portfela w zainstalowanej aplikacji.

Pierwszą operacją finansową na naszym koncie będzie ta związana z dokonaniem opłaty inicjalnej.

Wpłacamy wówczas 20 złotych, które możemy przeznaczyć na nasze kolejne przejażdżki rowerowe. Ważne, aby móc korzystać ze STAR BIKE musimy mieć na koncie w swojej aplikacji co najmniej 10 złotych.

aplikacja

Aby wypożyczyć rower musimy uruchomić aplikację na telefonie, a następnie zeskanować specjalny kod QR znajdujący się na kierownicy.

Można również wypożyczyć rower poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta lub wysłanie SMS o treści „start numer roweru” na wskazany numer. Po wykonaniu tej czynności rower zostaje odblokowany i możemy ruszyć na miasto. A cennik wygląda niezwykle atrakcyjnie.

IMG E7777

Opłata za pierwsze 30 minut korzystania z roweru wynosi tylko „złotówkę”. Kolejne pół godziny to już wydatek rzędu 2 złotych, a każda kolejna godzina korzystania z roweru to 4 złote. Wypożyczenie roweru na dwie godziny będzie wynosić 7 złotych.

System roweru miejskiego jest realizowany w ramach projektu pn. „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego - etap II” zadanie: Budowa systemu ścieżek rowerowych i wprowadzenie roweru miejskiego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Dodane: 24.04.24 | Odsłony: 918
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie