Blisko 16 mln zł trafia do Starachowic w ramach funduszy norweskich

14934.nsmed

Starachowice znalazły się w gronie 29 zwycięskich samorządów, spośród ponad 200 starających się o środki norweskie w ramach programu Rozwój Lokalny. Blisko 16 milionów złotych miasto otrzymało na realizację projektu: "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego".

Symboliczny czek dla Starachowic na pozyskane fundusze przekazał na ręce Prezydenta Miasta Marka Materka – Wiceminister Waldemar Buda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu udział wzięli także Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Parlamentarzyści Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec oraz Jarosław Rusiecki, Zastępczynie Prezydenta Miasta Ewa Skiba i Aneta Nasternak, Starosta Starachowicki Piotr Babicki oraz radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś.

- Do Starachowic przywiozłem dziś prawie 16 milionów złotych w związku z rozstrzygnięciem konkursu Programu Rozwój Lokalny z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – informował wiceminister Waldemar Buda - W 2017 roku w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Premier Mateusz Morawiecki zapisał 255 miast, które mają swoje problemy społeczne, ekonomiczne i demograficzne. Myśmy zaadresowali instrument, który jest dedykowany tym miastom. Na 255 miast wystartowało 212 i złożyło aplikacje w ramach konkursu. Cała pula środków w tym konkursie to przeszło pół miliarda złotych. Do drugiego etapu przeszły 54 miasta i z tych miast wybraliśmy 29. Było to niezwykle trudne. Ta czołówka to miasta, które były bardzo dobrze przygotowane. One pracowały z naszymi ekspertami m.in. ze Związku Miast Polskich. Była wielka batalia. Bardzo się cieszę, bo wiem z jakimi problemami Starachowice się borykają i wiele z nich będzie można rozwiązać dzięki tym funduszom. Te środki, inaczej niż wszystkie inne, nie wymagają wkładu własnego z budżetu samorządu. Dziękuję za współpracę wszystkim urzędnikom, którzy pracowali przy tym projekcie. Gratuluję.

W projekcie "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego" na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z ekologią, edukacją, mieszkalnictwem oraz włączeniem społecznym mieszkańców, w tym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jest to kompleksowy projekt, który ma za zadanie przygotować miasto do nowych wyzwań rozwojowych i wprowadzić Starachowice na nową ścieżkę rozwoju.

- Serdecznie dziękuję mojej zastępczyni Anecie Nasternak, Kamilowi Stanosowi oraz wszystkim osobom, które były zaangażowane w prace nad przygotowaniem Programu Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego dla Starachowic – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Dziś dobre informacje o przyznanym grancie osobiście przekazał nam w Starachowicach pan Minister Waldemar Buda. Środki, które otrzymaliśmy wykorzystamy między innymi na remont zabytkowego budynku Pałacyku przy ul. Konstytucji 3 Maja, zaaranżujemy również na nowo piękny teren wokół budynku. Pozostałe elementy Programu Rozwoju Lokalnego już realizujemy i będziemy nadal realizować. W ramach przygotowań do powstania EKO Szkoły od września w Szkole Podstawowej nr 11 uruchomimy klasę dwujęzyczną. W naszym mieście już zaczęło pracować kilkunastu lekarzy zza wschodniej granicy. Działamy wspólnie z naszymi partnerami Powiatem Starachowickim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Fundacją Nasze Zdrowie oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Przyznane dla Starachowic fundusze, to część wnioskowanego dofinansowania. Prezydent Marek Materek zapowiada, iż miasto ma ambicję zrealizować wszystkie działania uwzględnione w projekcie i będzie poszukiwał na nie dofinansowania z innych programów.

- Ubiegaliśmy się o ok. 40 mln zł, by zrealizować cały bardzo ambitny projekt – informuje prezydent. - Wierzę, że pozyskanie brakującej kwoty będzie możliwe dzięki środkom w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, a także Krajowego Planu Odbudowy i nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego. Będę do tego przekonywał decydentów licząc na parlamentarne wsparcie w tym zakresie.

Gratulacje na ręce Prezydenta Miasta Marka Materka przekazali także pozostali uczestnicy spotkania.

- Jest nam niezmiernie miło, że możemy tu dziś słyszeć tak dobre informacje. Gratuluję skuteczności i zespołu, który prowadził badania o pozyskanie tych funduszy. Parlamentarzystom dziękuję, bo zabiegali o to, aby te fundusze trafiły do województwa świętokrzyskiego – mówił wicewojewoda Rafał Nowak – Jednak same pieniądze nie rozwiążą problemów. To ten społeczny czynnik, ta umiejętność znalezienia sposobu naprawy tych problemów sprawiła, że Starachowice okazały się jednym z 29 miast, do których trafią te pieniądze.

Poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że Starachowice były zwycięzcą już w momencie, kiedy przystąpiły do pisania tego projektu.

- Śledziłam te prace, widziałam ankiety online i program, który opublikowaliście na stronie internetowej – mówiła poseł Agata Wojtyszek. – Program okazał się strzałem w dziesiątkę, a Starachowice miastem, które otrzymało tak duże wsparcie. Cieszę się z tego pałacyku, o którym dziś rano słyszałam od pana prezydenta, bo to jest wyjątkowe miejsce i mam nadzieję, że będzie służyło kolejnym pokoleniom. Tak jak było to jeszcze kilkanaście lat temu.

Poseł Krzysztof Lipiec podczas spotkania mówił, że dziś to pieniądze są tym, co nakreśla nasz rozwój.

- Starachowice, to miasto, które najszybciej rozwija się w województwie świętokrzyskim i zaryzykuję stwierdzeniem, że jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce – mówił parlamentarzysta. – Starachowice są modelowym przykładem pozyskiwania zewnętrznych środków na realizację wielu projektów, które służą rozwojowi miasta i rozwojowi społecznemu jego mieszkańców. Gdzie tylko jakiś program zostanie ogłoszony przez rząd, Starachowice tam są.

Senator Jarosław Rusiecki z kolei podkreślił, że liczba 16 milionów złotych jest dziś liczbą dnia w Starachowicach. – Gratuluję Panu Prezydentowi, Paniom Wiceprezydent i współpracownikom odpowiedzialnym za kreowanie programów związanych z pozyskiwaniem środków. Ale tak naprawdę gratuluję mieszkańcom Starachowic, bo głównym celem Programu Rozwój Lokalny jest zwiększenie możliwości rozwojowych dla członków tej społeczności.

Starosta Starachowicki Piotr Babicki podkreślił istotę dobrej współpracy pomiędzy samorządami powiatowym i gminnym, ale nie tylko.

- To jest bardzo budujące, że w tym mieście tak dobrze udaje się współpracować na różnych szczeblach zarówno samorządowym jak i rządowym, poprzez współpracę z naszymi parlamentarzystami, oraz wszystkimi innymi, którzy dobrze życzą naszemu miastu, naszemu powiatowi. Za to jako starosta, partner projektu oraz mieszkaniec serdecznie dziękuję.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 07.07.21 | Odsłony: 1408
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie