Bezpłatna kolonoskopia w starachowickim szpitalu

10136.nsmed

Tylko do końca roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach można skorzystać z darmowych badań w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Diagnostyka wykonywana jest 

w ramach programu profilaktycznego ze środków Ministerstwa Zdrowia. Badania skierowane są do osób z tzw. grupy ryzyka. Co ważne, pacjenci nie muszą posiadać ubezpieczenia.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku:

50 –  65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

40 – 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego,

25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej).

Warunkiem udziału w programie jest prawidłowe wypełnienie przez pacjenta ANKIETY.  

Dodatkowe informacje w zakresie bezpłatnych badań kolonoskopii profilaktycznej udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63.

Osoby zainteresowane udziałem w badaniach przesiewowych powinny zgłaszać się do Pracowni Endoskopii zlokalizowanej na parterze Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Działania profilaktyczne, w ramach badań przesiewowych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęte 3 października 2016 roku zakończą się 31 grudnia 2018.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z badań profilaktycznych!

Liczba wykonanych badań:

od 3 października 2016 – 100

2017 – 300

2018 (do 6 lipca) – 181

WARTO WIEDZIEĆ:

Rak jelita grubego, co do częstości występowania na świecie, stanowi drugi nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn. W Polsce stanowi około 8 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i najczęściej dotyczy osób pomiędzy 45, a 70 rokiem życia.

Wczesne stadia choroby nowotworowej mogą przebiegać bezobjawowo. Często pierwsze symptomy tj. ból brzucha, wzdęcia, krwawienia z odbytnicy można przypisać innym schorzeniom np. dolegliwościom pęcherzyka żółciowego, owrzodzeniu, czy hemoroidom.

Do najczęstszych objawów należą:

bóle brzucha (występują w 44% przypadków), 

zmiana rytmu wypróżnień (43%), 

krew w stolcu (40%) osłabienie ogólne (20%), 

niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11%), 

utrata masy ciała i osłabienie (6%).

Szacuje się, że każdego roku o schorzeniu dowiaduje się 400 tysięcy osób. Niestety, niemal połowa z nich umiera ze względu na zbyt późne jej rozpoznanie. Kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma więc wczesna diagnostyka raka jelita grubego oraz odbytnicy. Rozpoznanie choroby w pierwszym jej stadium daje szansę na szybsze wdrożenie leczenia nowotworu, a tym samym znacznie lepsze rokowania.

W Pracowni Endoskopii starachowickiego szpitala wykonywane są bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Badanie to daje obraz jelita grubego (zmian nowotworowych, żylaków, uchyłków, polipów, zwężeń) i pozwala na pobranie materiału do badań histopatologicznych. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do badania i jego przebiegu udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63.

Info/fot: PZOZ

                      Reklama

Dodane: 11.07.18

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie