90 ton śmieci będzie codziennie przyjeżdżało do Starachowic. Są tacy, którzy tego nie chcą

14878.nsmed

Przeciwko zwożeniu do Starachowic, jak mówią „obcych śmieci” i ich spalaniu protestują mieszkańcy okolicy ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach, gdzie powstać ma Instalacja Odzysku Energii (IOE) potocznie zwana „spalarnią śmieci”. Wczoraj 22 czerwca br. podczas konferencji prasowej grupa mieszkańców pokazała w związku z tym prezydentowi Markowi Materkowi czerwoną kartkę.

Spotkanie z mediami rozpoczęło się od wystąpienia Sławomira Celebańskiego i Piotra Capały ze Stowarzyszenia Inicjatywa Dla Starachowic. Panowie zwracali uwagę na fakt, iż ZEC stoi krok przed ostatecznym rozstrzygnięciem w sprawie wyboru firmy, która wybuduje IOE. Poddawali w wątpliwość kompetencje przyszłego wykonawcy inwestycji. Podkreślali, że decydenci  powinni iść w kierunku wyprowadzania przemysłu z doliny rzeki Kamiennej, a nie dokładania kolejnych obiektów.

- Wybrano firmę, która ma potężne problemy z realizacją projektu na oczyszczalni ścieków. Smród, jaki się z tej oczyszczalni wydobywał był przeogromny. (...) Projekt modernizacji oczyszczalni nie zakończył się. Nie można uzyskać rzetelnych informacji o tym kiedy będzie koniec tego projektu. Wiedzieliśmy o tym tylko, że pękają zbiorniki, że jest coś nie w porządku. I wykonawca tej inwestycji, firma Control Process z Krakowa, została wybrana jako wykonawca skomplikowanej budowy spalarni odpadów - mówił Sławomir Celebański. 

1,5 miliona złotych netto będzie kosztowała sama usługa doradztwa technicznego i nadzoru inwestorskiego w ramach funkcji Inżyniera Kontraktu. Zdaniem członków stowarzyszenia ta kwota powinna dać mieszkańcom do myślenia, jaka jest powaga sytuacji, co do budowy „spalarni śmieci” w naszym mieście. Przypomnijmy, że koszty całej inwestycji szacowane są na ponad 100 milionów złotych. 

Czerwona kartka dla prezydenta 

Karol Kwapiński - sympatyk SIDS, w swoim wystąpieniu negatywnie ocenił działania prezydenta Marka Materka. - Widać gołym okiem brak szacunku. Administracja Urzędu Miasta nic nie zrobiła, aby zmniejszyć ilość śmieci i odpadów w mieście, a jest możliwość nawet o 70%. Natomiast w podziękowaniu za głosy poparcia w wyborach, chce wybudować spalarnię śmieci przywożonych z całego świata i truć mieszkańców naszego miasta. Na takie działania nie może być przyzwolenia - mówił pan Karol i dodał, że za to co się dzieje w Starachowicach od sześciu lat winę ponosi także poseł Krzysztof Lipiec. - W Sejmie jest już prawie 30 lat i nic nie zrobił dla Starachowic. Nigdy nie zgłosił sprzeciwu dla budowy „spalarni śmieci” w Starachowicach - kontynuował Karol Kwapiński. Na koniec starachowiczanin wyciągnął czerwoną kartkę i powiedział, że: „za krzywdy wyrządzone w ostatnich miesiącach starszym ludziom w naszym mieście, za lęk, że jutro będzie się tu budować krematorium dla żyjących tu mieszkańców, szczególnie na Osiedlu Trzech Krzyży i w okolicach, daję panu Materkowi czerwoną kartkę.  

- Władza miasta na 100-lecie świętości góry Trzech Krzyży w Starachowicach, funduje nam spalarnię śmieci dla Europy, bo nie starczy śmieci ze Starachowic. Nigdy bym nie przewidział, że przyjdzie taki czas, że będę musiał stanąć w obronie nie tylko tego pięknego miejsca nad Kamienną, a w obronie budowanego przez nas od podstaw Osiedla Trzech Krzyży. Won od budowy spalarni śmieci na Osiedlu Trzech Krzyży w Starachowicach - grzmiał honorowy obywatel Starachowic Józef Kowalski. 

Ile śmieci jest potrzebne?  

„Zgodnie z Decyzją o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach” na terenie planowanej instalacji nie przewiduje się składowania odpadów. Dowóz paliwa będzie odbywał się na bieżąco, a odpady w ilości 3-dniowego zapasu zapewniającego ciągłość pracy instalacji będą przechowywane w hali przyjęć na szczelnej posadzce w szczelnych kontenerach. Kontener z RDF będzie transportowany samochodem typu hakowiec o jednorazowej ładowności ok. 17,5 ton,  gdzie przy dziennym zapotrzebowaniu instalacji w ilości ok. 90 ton, konieczne będzie wykonanie od 5 do 6 transportów.” - odpowiedział na pytania Redakcji portalu Starachowice-Net.pl prezes ZEC Marcin Pocheć. 

Średnio, w 2020 roku każdy starachowiczanin wytworzył nieco ponad 500 kg śmieci. Około 10-20 % z tego może zostać zakwalifikowane, jako RDF, czyli paliwo do planowanej instalacji. Oznacza to, że najprawdopodobniej śmieci starachowiczan  pokryją zapotrzebowanie dla instalacji tylko na jeden miesiąc.

Zobacz NAGRANIE [kliknij] 

RemondisReklama

Dodane: 23.06.21 | Odsłony: 2413 | komentarze (19)

Komentarze użytkowników

ala | 2021-06-23 07:46:37 napisał(a):

same "dziadki" protestują;) czyli młodzi są za nowymi technologiami...

QweasdzxcJSB | 2021-06-23 08:04:48 napisał(a):

Czy ja się mylę czy było referendum w tej sprawie?

gość | 2021-06-23 08:14:51 napisał(a):

To nie są żadne "dziadki" tylko kilkanaście osób(m.w. tyle właśnie tam mieszka) z różnych środowisk, o przeróżnych poglądach, które łączy to ,że mieszkają przy ul. Działki w odległości mniejszej niż 100 metrów od potencjalnej spalarni śmieci a nie uwzględniono ich i nie dano możliwości wypowiedzi w procedurze środowiskowej. Gdyby tam mieszkali twoi dziadkowie i miałbyś np. dziedziczyć po nich nieruchomość przy ul. Działki to też byś ich popierał i byliby to wtedy dziadziuś i bunia a nie jakieś "dziadki". Tak to działa....A młodzi to zwykle o samorządzie nie wiedza wiele i zachłystują się byle czym, kiedyś też będą dziadkami, szybciej zleci niż im się wydaje. Zresztą kilku radnych z klubu Materka jest po 70 -siątce, takie młodzieniaszki...A ta technologia spalania to była nowa ale 30 lat temu mądralo. haha

gość cd | 2021-06-23 08:31:51 napisał(a):

Już mamy nowoczesną technologię wdrażaną przez tą samą firmę w oczyszczalni PWIK na Bocznej...Może wystarczyło by takich eksperymentów ale musiałoby to być normalne spojrzenie samorządowo-biznesowe a nie takie niezrozumiałe ciśnienie na na budowę przez tą firmę, którą w innym mieście po jej dokonaniach w oczyszczalni najprawdopodobniej wykluczono by apriorycznie z przetargu...

Me | 2021-06-23 10:13:42 napisał(a):

"1,5 miliona złotych netto będzie kosztowała sama usługa doradztwa technicznego i nadzoru inwestorskiego w ramach funkcji Inżyniera Kontraktu. Zdaniem członków stowarzyszenia ta kwota powinna dać mieszkańcom do myślenia, jaka jest powaga sytuacji, co do budowy „spalarni śmieci” w naszym mieście. Przypomnijmy, że koszty całej inwestycji szacowane są na ponad 100 milionów złotych. "

Przy budowie domu jednorodzinnego zakłada się, że kwota nadzoru to 2% :) Tu wychodzi 1.5 ;)

Do ala | 2021-06-23 11:03:19 napisał(a):

Starsi protestuja, bo maja czas. Inni musza pracowac, moze to dla ciebie dziwne, ale nie kazdy zyje na garnuszku panstwa i jest beneficjentem 500+

Co do spalarnii, to taka inwestycja nie powinna powstawac w miejscu zamieszkania ludzi.A ja juz to powinna byc na uboczu.

sts | 2021-06-23 11:04:28 napisał(a):

Materek z Pocheciem przestańcie robić wodę z mózgu zwłaszcza młodym ts spalarnia pokryje tylko w 20% zapotrzebowania ciepła kotłownia na Kościelnej musi nadal spalać węgiel i płacić kary cz CO 2. Pocheć pisze że mieszkaniec wytwarza 500 kg śmieci ze szkłem i betonem i bio niepalnymi. Oczywista rzeczą jest że RDF trzeba sprowadzać z całej Polski a niemcy tylko czekają aby pod szyldem RDF podrzucić toksyczne chemikalia. W Polsce na nielegalnych składowiskach zalegają miliony ton . Na których utylizację Polska musi wydać nasze miliardy zł. Oglądajcie TV to się dowiecie. To co szykuje Nam Materek to niechybna katastrofa i upadek miasta ludzie obudżcie się bo wasze dzieci czeka tylko emigracja.

kac | 2021-06-23 11:06:20 napisał(a):

,,Dziadki,,już trochę przeżyli i zdają sobie sprawe czym to śmierdzi.Młodym to najlepiej teraz wychodzi narzekanie.Jak niektrórzy są za to zmienić lokalizacje na kotłownie obok PZU to zobaczymy ile ludzi będzie przeciw.Każdy jest mądry jak mu pod nosem nic nie robią.

gość | 2021-06-23 12:52:15 napisał(a):

To,że nie mieszkają tam młodzi obrazuje też jaka jest sytuacja demograficzna w mieście. Najbardziej są za spalarnią młodzi rozrzuceni po całym świecie, nasi ,starachowiccy już tak nie pieją, jakie to świetne, bo wiedzą co i jak będzie i jeszcze za każdy ewentualny błąd sami kiedyś zapłacą. Poza tym ci dzisiejsi młodzi na koniec tego interesu w 2043 będą najczęściej trochę po piędziesiątce haha

Do ala | 2021-06-23 13:29:27 napisał(a):

Na glupote nie ma limitu wieku czego jestes najlepszym przykładem

OBECNY | 2021-06-23 16:54:19 napisał(a):

panie wiecznie uśmiechnięty, może już najwyższy czas ogłosić przetarg na eko-taczki najlepiej wielomiejscowe.

Wezyr | 2021-06-23 22:53:52 napisał(a):

A ja mam pytanie, koszty budowy spalarni rosną. Cała inwestycja jest na kredyt. Co jeśli dojdzie do opóźnień w jej oddaniu i uruchomieniu. Kto będzie i jak spłacał raty kredytu? Czyż nie będą to mieszkańcy którym Zec podniesie rachunki za ciepło o 200%?

Ale Materka to rybka, bo przełkneli mieszkańcy podwyżkę za śmieci ponad 100% i dalej lajkuja głupie posty. Więc może trzeba jeszcze za śmieci cenę podnieść? Bo chyba są takie plany tylko magistrat powodu dobrego szuka, który ciemny starachowicki lud kupi.

Młody do Wezyr | 2021-06-24 06:56:50 napisał(a):

Mieszkańcy łykneli jak piszesz ponieważ wierzą że to odpowiedzialność rządu PiS i lokalnie posła Lipca. To
jemu się obrywa, jemu spada poparcie. Pytanie dlaczego, na przykład w Ostrowcu świętokrzyskim opłaty są wiele niższe. Tam widać rządzi inny rząd.

Ciekawe | 2021-06-24 10:06:57 napisał(a):

Ciekawe, ze ludzie od dziesiątków lat żyją w pobliżu kopcących ciepłowni miałowych wdychając zanieczyszczone powietrze i do tej pory nie protestowali. Teraz z braku argumentów( zanieczyszczeń z instalacji odzysku ma być o wiele mniej)podnoszą larum...To o co im tak faktycznie chodzi...?

gość | 2021-06-24 11:36:26 napisał(a):

To będzie zwykła spalarnia a nie żadna instalacja odzysku, instalacja to tylko chwyt marketingowy dla fanów.

do gość | 2021-06-24 15:19:16 napisał(a):

Weź Ty chłopie się ogarnij i nie siej zamętu. Nie masz pojęcia o czym piszesz więc może weź zimny prysznic i schłodź głowę...

TST | 2021-06-24 15:41:30 napisał(a):

Tylko jedno pytanie: Którędy do spalarni będą jechały tabuny śmieciarek, czy ciasnymi,zatłoczonymi ulicami miasta? Czy zostanie uruchomiona linia kolejowa? Czy zostanie ochronione miasto przed smrodem frakcji? Do tej pory nie spotkałem odpowiedzi na te pytania.

Do do gość | 2021-06-24 17:10:23 napisał(a):

Prawda w oczy kole?

gość | 2021-06-24 17:10:51 napisał(a):

Właśnie ja wiem o czym piszę, a ,że to nie pasuje, to nie mój problem. Skąd to ciśnienie na tą firmę, która nie mogła sobie poradzić z oczyszczalnią ? Wszyscy spłacimy te 102 miliony w cenach ciepła od ZEC.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie