100 milionów złotych na budowę wiaduktu. Konferencja prasowa

16589.nsmed

Ważny dzień dla Starachowic. Mamy to! Polski Ład działa, a nasze marzenia stają się faktem. Oczekiwana od lat inwestycja polegająca na budowie drugiego wiaduktu w mieście staje się faktem. W piątek 14 października br. władze powiatu starachowickiego otrzymały z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego wartą 100 milionów złotych promesę na realizację tej inwestycji. Dolne Starachowice doczekają się nowego wiaduktu – poinformował podczas piątkowego briefingu prasowego Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

Piątkowe spotkanie było okazją do ogłoszenia tej niezwykle ważnej wiadomości dla naszego miasta. Obecni na spotkaniu goście nawiązali do lipcowego spotkania podczas którego podpisano porozumienie pozwalają na złożenie dwóch dużych wniosków do piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Budowa nowych połączeń komunikacyjnych, modernizacja sieci dróg, budowa parkingu dla mieszkańców i przedsiębiorców, wiaduktu nad torami na Starachowicach Dolnych oraz zbiorników retencyjnych to tematy, które poruszone zostały w zawartym wówczas porozumieniu. Dokument podpisany został przez Miasto Starachowice, Powiat Starachowicki oraz Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A.

Wsparcie z Polskiego Ładu

Piąta edycja programu była poświęcona rozwojowi stref przemysłowych. Mogły z niej skorzystać gminy, które posiadają minimum 80 ha oznaczonych miejscowym planem zagospodarowania oznaczonych jako teren produkcji.

- Spełniamy warunki, które umożliwiają nam ubieganie się o te środki. Pozyskane fundusze chcielibyśmy przeznaczyć na poprawę infrastruktury drogowej - przebudowę dróg, ale także infrastruktury towarzyszącej. Planujemy modernizację kilku ulic m.in. Głównej, Bugaj, Narzędziowej, Czesława Klanera, Eugeniusza Kwiatkowskiego i innych, jak również przebicie się od ronda przy ul. Batalionów Chłopskich i Radomskiej do terenów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podobny łącznik powstałby także od strony ul. Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo planujemy wybudowanie parkingu przy wjeździe na teren SSE, naprzeciwko przychodni medycznej. To inwestycje, które pozwolą na rozwój miasta i poprawę jakości życia mieszkańców – informował wówczas Prezydent Miasta Marek Materek, który po upływie trzech miesięcy od tamtego spotkania nie krył radości z ogłoszonej decyzji.

Historyczne dofinansowanie

- To niewątpliwie historyczne dofinansowanie w historii naszego samorządu. 100-milionowe wsparcie na budowę wiaduktu to prawdopodobnie najwyższe zewnętrzne dofinansowanie dla naszych samorządów, czyli gminy i powiatu, od 1989 roku, a więc od ich powstania – przyznał Prezydent Materek, który za podjęte działania i przyznane wsparcie dziękował obecnym na spotkaniu gościom oraz Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

- Budowany wiadukt odciąży Dolne Starachowice i sprawi, że nie będziemy musieli już codziennej stać w korkach stojąc i czekając na otwarcie przejazdu kolejowego. Niewątpliwie zmieni się funkcjonowanie naszego miasta – dodał Prezydent Materek.

Prezydent Miasta Starachowice szczegółowo wskazał na realizację jakich zadań zostaną przeznaczone przyznane środki finansowe.

- 100 milionów złotych zostanie przeznaczonych na budowę wiaduktu w Dolnych Starachowicach, ale również na budowę zbiorników retencyjnych, które zaprojektowaliśmy z powodu zmian klimatycznych. Dobrze wszyscy wiemy, że zmieniają się okoliczności przyrody, a nasze miasto dość często mierzą się z tzw. powodziami błyskawicznymi. Kanalizacja deszczowa, która liczy sobie już nawet kilkanaście lat nie jest gotowa na przyjęcie tak dużej ilości wód opadowych. Po niemal każdym nawalnym deszczu obszar Starachowic Dolnych jest zalewany. Zbiorniki retencyjne na pewno odciążą kanalizację i pozwolą wyłapać nam część tych opadów, aby w tym miejscu nie dochodziło już do „pływania”. Trzecim elementem jest inwestycji jest również budowa parkingu przy wjeździe na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Parking na 50 miejsc powstanie w pobliżu tzw. „szpitalika”. To inwestycja zaprojektowana przez SSE dla pracowników firm działających na terenie strefy, która w jakimś stopniu wesprze trudną sytuację parkingową w naszym mieście – dodał prezydent.

Lepsza komunikacja w mieście

Prezydent Starachowic podkreślił, iż budowa wiaduktu jest kolejnym elementem inwestycyjnym, który przyczyni się do poprawy komunikacyjnej nie tylko naszego miasta.

- Budowa wiaduktu to jeden z kilku elementów inwestycyjnych realizowanych aktualnie wokół miasta lub na jego terenie, które są związane z realizacją tzw. infrastruktury krytycznej. Pierwszym takim elementem jest budowa północno-zachodniej obwodnicy Starachowic w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Obwodnica połączy drogę krajową DK42 z terenami Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Teraz czekamy na kolejny krok. Będziemy starali się wspólnie pozyskać środki na budowę łącznika pomiędzy budowaną obwodnicą Wąchocka, a budową obwodnicą Starachowic. Kolejną ważną inwestycją jest budowa obwodnicy Wąchocka, która poprowadzi nas prosto do drogi krajowej nr 7 i będzie łączyła Starachowice i Skarżysko-Kamienna. Nasze miasto zostanie o wiele lepiej skomunikowane niż w ostatnich latach, a to przyczyni się do tego, że inwestorzy, którzy już wybrali to miejsce będą pewni, że dokonali dobrego wyboru. Jeśli do tego dodamy jeszcze obwodnicę Starachowic, która będzie niejako naturalnym dalszym ciągiem obwodnicy Wąchocka do drogi krajowej nr 9 i zapewni lepszą komunikację przez miasto to otrzymamy tak naprawdę wszystko o czym mogliśmy marzyć w zakresie infrastrutkruy drogowej – przyznał prezydent.

Podziękowania za wsparcie

- To bardzo ważna inwestycja oczekiwana od lat przez mieszkańców, ale również tych, którzy odwiedzają nasze miasto. Ta inwestycja małymi krokami staje się już zrealizowanym marzeniem. Dziękuję w tym miejscu premierowi Morawieckiemu za wsparcie dla jej realizacji. Podziękowania kieruje również do Ministra Rozwoju i Technologii, któremu podlegają specjalne strefy ekonomiczne w Polsce. Wyrazy wdzięczności kieruje również w stronę prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, a także dla naszych władz samorządowych, które naprawdę wysoko ustawiają poprzeczkę w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Nieraz spotykaliśmy się wspólnie, aby omówić strategie dojścia do tych środków finansowych i te spotkania przyniosły rezultat – dodał poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

Poseł zapowiedział kolejne kroki, które zostaną podjęte po otrzymaniu wstępnej promesy na wsparcie inwestycji.

- Starosta ogłosi przetarg, który mam przekonanie, że będzie szybko rozstrzygnięty. Nasz wniosek jest dobrym wnioskiem bowiem uwzględniał wiele aspektów aktualnej sytuacji gospodarczej, inflację oraz wszelkie kryzysy energetyczne, które nas dotknęły – zapewnił.

Znikną korki w mieście

Inwestycja związana z budową wiaduktu kosztować będzie około 102 miliony złotych.

- Ta inwestycja wpisuje się w bardzo dobrą współprace pomiędzy samorządem powiatu starachowickiego, miasta oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną. Tych trzech partnerów przystąpiło wspólnie do przedsięwzięcia, które będzie historyczne dla naszego miasta. W ramach inwestycji będzie budowany wiadukt nad torami oraz 1800 metrów jezdni, która będzie miała szerokość od 4,5 do 10 metrów. W ramach inwestycji będzie budowany parking, ale również ciąg pieszo rowerowy wzdłuż ulicy Radomskiej, który połączy wiadukt i dworzec kolejowy z dalsza częścią miasta w jego górnej części. Mamy nadzieje ze przetarg, który wkrótce ogłosimy pozwoli wyłonić dobrego wykonawce i uda nam się te inwestycje zakończyć do 2024 roku. Już wkrótce bardzo zmieni się układ komunikacyjny w dolnej części Starachowic. Znikną korki i będziemy mogli płynnie przemieszczać się z jednej strony rzeki Kamiennej na drugą stronę miasta. Wszyscy mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą mieli niesamowity komfort podróżowania. Na wiadukcie powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Rowerzyści i piesi będą mieli zapewnioną bezkolizyjną przeprawę nad torami – przyznał Jerzy Materek, członek Zarządu Powiatu Starachowickiego.

Będziemy wizytówką województwa

Radości z przyznanego wsparcia nie krył również Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że działalność specjalnej strefy ekonomicznej nie będzie już dla mieszkańców Starachowic żadnym obciążeniem . Na drogach będzie bezpieczniej i nie będzie korków. Na pewno cieszymy się również, że wybudujemy parking, ale tych miejsc nigdy dosyć i już myślimy o kolejnych inwestycjach parkingowych. Inwestycja kompletnie zmieni wizerunek tego miasta. Nasza strefę odwiedzają przedstawiciele firm z całego świata. Tak jak będą postrzegali strefę tak będą postrzegali miasto. Tu przecież bije serce gospodarcze całego województwa świętokrzyskiego, a Starachowice mogą stać się wizytówką całego województwa.

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 17.10.22 | Odsłony: 1796
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie